jak dobrać deskę snowboardową

Korzystanie z wypożyczalni sprzętu zimowego ma wiele zalet- nie musimy tego sprzętu ze sobą wozić, nie mamy też problemu z jego przechowywaniem w domu. A jednak, o ile początkujące osoby nie przykładają tak dużej wagi do posiadania takiego sprzętu na własność- za pewne ze względu na fakt, że jeszcze nie mają takiego rozeznania w temacie- o tyle wprawieni zawodnicy zaczynają mieć już swoje wymagania i preferencje. Zazwyczaj chcą też móc przyzwyczaić się do jednej, konkretnej deski, której parametry najbardziej im odpowiadają. Aby mieć pewność, że taka deska zawsze będzie do ich dyspozycji- najlepiej jest kupić sobie taką na własność. Dzięki temu ponosimy pewien spory, ale jednorazowy wydatek, który jest naszą inwestycją w komfort uprawiania sportów zimowych. Tymczasem, korzystając z wypożyczalni również płacimy, a im dłużej korzystamy, tym mniej jest to opłacalne.

Idziemy na zakupy- ale jaka deska okaże się najlepsza?

Zdecydowanie najlepiej jest wyposażyć się w pewną wiedzę już na starcie, jeszcze zanim pójdziemy do jakiegokolwiek sklepu ze sprzętem narciarskim. Zwłaszcza jeśli będziemy kupować deskę po raz pierwszy w życiu. Możemy poczytać o tym, jak dobrać deskę snowboardową, aby potem nie narzekać, że nie sprawdza się ona w praktyce. Przede wszystkim, podczas kupowania deski należy dopasować ją do siebie pod kątem swojego wzrostu oraz wagi. Jeśli chodzi o długość deski, najlepiej, aby ustawiona w pionie sięgała nam do linii brody. Ta długość ma szczególne znaczenie dla jej późniejszej zwrotności, nie może więc być ani zbyt długa ani zbyt krótka.

Innym, ważnym aspektem jest szerokość deski. W przypadku, kiedy po przymiarce stwierdzimy, że standardowe deski są zbyt wąskie, do naszej dyspozycji pozostają jeszcze szersze modele określane jako wide snowboard, a nawet superwide snowboard. Szerokość deski najmocniej zależy od wielkości stopy osoby, która będzie na niej zjeżdżać.

Trzecim aspektem, jaki jest absolutnie podstawową kwestią przy wyborze deski jest maksymalne obciążenie, jakie może ona udźwignąć. Trzeba tę wartość uczciwie skonfrontować z naszą wagą, w przeciwnym razie już na samym początku korzystania z niej może ona ulec uszkodzeniu.

Aby jazda mogła być maksymalnie komfortowa

Oczywiście, damskie snowboardy różnią się od męskich swoją konstrukcją i ten aspekt również należy wziąć pod uwagę kupując deskę. Nie bez znaczenia jest też kształt jej wygięcia, a także to, jak bardzo jest ona giętka. Przyjmuje się, że najlepszą propozycją dla osoby początkującej jest deska o większej giętkości, gdyż znacznie łatwiej jest ją prowadzić, a także na bieżąco korygować ewentualne błędy. Z kolei twardsze deski dedykowane są osobom zaawansowanym, które podczas jazdy chcą osiągać naprawdę duże prędkości. Twardsza deska pozwala na bardziej agresywną jazdą, większą szybkość i zwrotność, gdyż pozwala ona dobrze utrzymać się na krawędziach.

Jak więc widać, podczas doboru deski trzeba zwrócić na jej aspekty techniczne związane z jej wielkością i dopasowaniem do użytkownika, ale też istotne jest dopasowanie pod kątem styl jazdy i potrzeb danej osoby.