nauka jazdy na desce

Snowboard to jedna z popularniejszych opcji spędzania czasu na stoku. Jest właściwie tak popularny jak narty, chociaż znacząco się od nich różni. Najczęściej, albo ktoś jest zapalonym fanem jednego albo też drugiego rodzaju sportu zimowego. Tak naprawdę najtrudniejszym elementem jest tutaj opanowanie odpowiedniej postawy oraz zaakceptowanie faktu, że nie możemy swobodnie poruszać nogami, gdyż są one cały czas złączone razem. Na początku fakt ten może powodować pewien dyskomfort. Wobec tego, jak nauczyć się jeździć na desce? Aby opanować snowboard mamy tak naprawdę dwie możliwości- możemy wyjść na stok całkowicie sami i próbować ćwiczeń, które wcześniej widzieliśmy na filmikach instruktażowych. Mimo wszystko- aby nie przyswoić sobie złych nawyków- dobrze jest przy najmniej kilka takich filmików zobaczyć i zacząć od prostych ćwiczeń związanych z postawą i łapaniem równowagi. Pamiętajmy bowiem o tym, że w tym sporcie duże znaczenie ma pamięć mięśni- jeśli więc już na początku przyjmiemy złe nawyki, najprawdopodobniej trudno będzie nam je skorygować w przyszłości. Dlatego też wiele osób korzysta z drugiej opcji- lekcji z instruktorem. Bez wątpienia daje to szybsze i lepsze rezultaty, gdyż od razu ktoś powie i pokaże nam, w jaki sposób możemy opanować deskę. Jest to też taka opcja, która minimalizuje ryzyko wypadku, a więc daje nam większe bezpieczeństwo.

Nauka robienia pierwszego zakrętu

Cel, jaki powinniśmy już na początku sobie postawić to takie opanowanie deski, które pozwoli nam na pełne kontrolowanie nam tego, w jaki sposób się na niej poruszamy. Mowa tutaj zarówno o zjeżdżaniu, pokonywaniu zakrętów jak i możliwości zatrzymania się w dowolnym czasie. Musimy jednak być świadomi tego, że podczas jazdy na desce przyjmujemy określone postawy i wykonujemy ćwiczenia, których za pewne do tej pory nigdy nie robiliśmy, a co za tym idzie ich nauka może być czasochłonna.

Pierwszą rzeczą, nad którą zazwyczaj się pracuje jest nauka wykonywania pierwszego skrętu. Warto zerknąć na to, jakie ćwiczenia wykonywane krok po kroku mogą nas do tego przygotować. Aby w ogóle móc podjąć się tych ćwiczeń, trzeba w pierwszej kolejności opanować odpowiednią postawę na desce, gdzie jedna noga będzie wysunięta do przodu, jako noga prowadząca. Pierwszym ćwiczeniem jest próba takiego poruszania się na desce, jakbyśmy mieli do czynienia z hulajnogą. Ćwiczenie to powinniśmy oczywiście wykonywać na płaskim terenie. Dopiero w momencie, kiedy już to opanujemy, możemy przenieść się wyżej, w górę stoku, aby kolejne ćwiczenia wykonywać już na niewielkim nachyleniu terenu. Kolejnym ćwiczeniem jest tzw. jazda na krechę, a potem jazda pługiem, czyli ślizganie się na tylnej krawędzi, która pozwoli nam przyswoić sobie sposób kontrolowanego hamowania. Po opanowaniu techniki ślizgania się po skosie, trzeba jeszcze opanować tzw. „pedał gazu”, czyli taki ruch nogą prowadzącą, który napędza cały zjazd po literze „S”. Ostatnim elementem jest ćwiczenie związane z wykonywaniem zjazdu po literze „J”.