jazda na nartach

Kiedy obserwujemy osoby zjeżdżające na nartach po ośnieżonym stoku, może się nam wydawać, że jest to bardzo proste. Dlatego też nachodzi nas myśl, aby samemu podjąć trud nauki jazdy na nartach. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie jest to wcale takie łatwe, jak się wydaje i wymaga od nas wiele energii i zaangażowania. Jazda na nartach tak naprawdę wymaga nie tylko znajomości odpowiednich technik, ale też bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości. W przeciwnym razie już wykonywanie podstawowych ćwiczeń na pewno zakończy się dla nas zakwasami.

Za pewne już po kilku pierwszych zjazdach uświadomimy sobie, że jeżdżąc na nartach wykorzystujemy zupełnie inne partie mięśni niż przy jakiejkolwiek innej czynności czy ćwiczeniu- i to właśnie te mięśnie trzeba będzie wzmacniać. Przygotowania do sezonu zimowego z nartami w tle warto zacząć od ćwiczeń kondycyjnych już jesienią. Przed samą sesją na stoku dobrze jest też zatroszczyć się o chociażby minimalną rozgrzewkę. To pozwoli nam zmniejszyć ryzyko urazów i kontuzji, których na pewno wolelibyśmy uniknąć. Na początek powinniśmy wybierać te zdecydowanie najprostsze trasy, konieczna jest też jazda w kasku. Jednakże, na start nie musimy posiadać całego sprzętu na własność i zabierać go ze sobą na wyjazd. Nie mając pewności, czy narty się nam spodobają, możemy skorzystać z wypożyczalni.

Czy uczyć się jazdy samemu?

Nauka z instruktorem z pewnością będzie dla nas bezpieczniejsza i szybsza. Bowiem od razu zaczniemy od odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą nam opanować technikę zjazdów. W przypadku samodzielnej nauki, będziemy musieli zdobyć się na pewien wysiłek przyswojenia sobie samodzielnie pewnych informacji odnośnie ćwiczeń, jakie należy wykonać oraz sposobu poruszania się na nartach. Oczywiście, można nauczyć się jeździć samemu, trzeba jednak mieć w sobie pewne samozaparcie i determinację, a także nie można przejmować się pierwszymi upadkami i niedogodnościami, gdyż każda osoba początkująca musi się z nimi zmierzyć. Pamiętajmy tylko o tym, aby zawsze mieć na względzie własne bezpieczeństwo i poruszać się tylko po wyznaczonych i przygotowanych do tego celu trasach.

No to zaczynamy! Co na początek?

Początki na nartach to przede wszystkim ich odpowiednie założenie i zapięcie, a następnie przyjęcie właściwej postawy z kijami. Podczas poruszania się na nartach nasza postawa powinna być lekko pochylona do przodu, a nogi powinny być lekko ugięte. Naukę rozpoczynamy od wykonywania ćwiczeń kroku zwykłego lub bezkroku na całkiem płaskim terenie. Trzymając narty ułożone w sposób równoległy, musimy nauczyć się poruszania się dzięki odpychaniu się rękami za pomocą kijków. Krok zwykły to z kolei poruszanie naprzemiennie nogami. Kolejnym zadaniem jest nauka podchodzenia na nartach pod górę, co również nie jest takim łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Podchodzić można poprzez technikę schodkowania jak i jodełki. W końcu, jeszcze jednym istotnym elementem jest nauka zatrzymywania się, a więc hamowania pługiem.