Osoby, które od lat lubią uprawiać sporty zimowe zazwyczaj mają swoje stałe miejsca, do których przybywają zimą, aby pojeździć. Niektóre z tych stoków znajdują się w Polsce, ale też wiele osób, które jeśli tylko mają taką możliwość, wybierając się w zagraniczną podróż- na przykład w Alpy. Z kolei osoby początkujące, które jeszcze nie umieją dobrze jeździć ani na nartach ani na snowboardzie, bardzo często wybierają polskie stoki, do których dojazd jest tańszy i szybszy. Oczywiście, jeśli chcemy w danym miejscu zanocować w sezonie- i tak musimy pamiętać o wykonaniu rezerwacji sporo wcześniej. Analizując poszczególne stoki, panujące tam warunki, całą infrastrukturę, z której mogą korzystać turyści, ceny, a nawet jakość śniegu, można znaleźć w Polsce naprawdę dobre warunki do zjazdów. Jakie miejscowości na pewno warto wziąć pod uwagę i które obiekty można uznać za najlepsze stoki? Oprócz oczywistych, namacalnych kryteriów warto także zawsze brać pod uwagę wrażenia, jakie mają narciarze podczas korzystania z danego stoku.

Rankingi stoków bardzo często są zmienne, a także subiektywne

Wiele zależy od tego, jaka jest pogoda i w jaki dzień się na taki stok udamy. To powoduje, że wiele ocen takich miejsc jest tworzonych w oparciu o subiektywne odczucia związane na przykład z tym, że akurat była lepsza pogoda, spadł śnieg, czy też świeciło słońce. Są jednak oczywiście takie aspekty funkcjonowania stoków, które można poddać obiektywnej ocenie, a należy do nich chociażby to, czy cała infrastruktura jest nowa i zadbana, jak wiele tras zjazdowych oferuje dany stok i jak są długie, jakie szkoły narciarskie i wypożyczalnie sprzętu są dostępne, jak bardzo zróżnicowane są trasy pod kątem trudności zjazdów oraz jaki jest dojazd na miejsce. Istotne jest to, czy przy stoku znajdziemy komfortowy parking, to czy wokół znajdziemy ciekawe miejsca noclegowe, a także punkty gastronomiczne. W końcu, na ocenę może też wpłynąć cena karnetu. W przypadku niektórych stoków można też uwzględnić sposób ich naśnieżania oraz jakość śniegu, która wpływa na komfort zjazdów. No i taką najbardziej oczywistą rzeczą jest to, czy stok jest dostępny cały czas już od początku sezonu.

Gdzie wobec tego powinniśmy się wybrać?

W pierwszej kolejności, na pewno warto wyróżnić stok na Kasprowym Wierchu, który nie posiada sztucznego naśnieżania, a zawsze można spotkać tam śnieg. Na specjalne wyróżnienie zasługują także takie ośrodki jak ten w Kasinie, w Wiśle, w Karpaczu oraz w Czarnej Górze, które są miejscami bardziej kameralnymi i zacisznymi. Jeśli więc koniecznie zależy nam na tym, aby odwiedzić jakiś stok w Polsce, powinniśmy sprawdzić możliwość zjeżdżania na nartach właśnie w tych miejscach. Alternatywę stanowią duże stoki, które są dobrze znane chyba każdemu. Tutaj możemy mówić o Szczyrku, Białce Tatrzańskiej, Krynicy Jaworzyna oraz Laskowa Zakopane. Zanim wybierzemy się za granicę, na pewno warto sprawdzić te miejsca, aby mieć później pewne porównanie.