snowboard czy deska

Znajdziemy bardzo wielu zagorzałych fanów zarówno jednego sportu jak i drugiego. Czasem to absolutny przypadek rządzi tym, czy akurat bardziej skłonimy się w kierunku snowboardu, a nie nart i odwrotnie. Jeśli jednak mielibyśmy wybierać w pełni świadomie, możemy zastanowić się, którego z tych sportów można nauczyć się szybciej. Niektórzy twierdzą, że snowboard czy deska może dla osoby początkującej stanowić największe wyzwanie na samym początku, kiedy musimy zaakceptować trochę nienaturalną dla nas pozycję ze złączonymi nogami i kiedy musimy opanować postawę na desce i podstawowe sposoby poruszania się na niej i kontrolowania toru zjeżdżania. Z kolei z nartami jest odwrotnie- początek może nie wydawać się tak trudny jak kolejne lekcje związane z doskonaleniem techniki zjazdów. Oba sporty mogą nam jednak zapewnić niezapomniane wrażenia i bardzo dużo radości na śniegu.

Co warto wiedzieć o tych sportach zimowych?

Bezsprzecznie, w przypadku nauki snowboardu powinniśmy mieć obok siebie osobę, która pomoże nam na samym początku nauki. Wyobraźmy sobie bowiem, że jeszcze nie jesteśmy przyzwyczajeni do posiadania deski na nogach, a musimy ustawić się na stoku w określonej pozycji lub wykonać jakieś ćwiczenia- staje się to trudne, nierealne, a najczęściej kończy się upadkiem. Dlatego na początku ktoś powinien nam pomóc, jeśli nie jakaś osoba bliska to do naszej dyspozycji pozostają lekcje z instruktorem, które są tak naprawdę najbardziej efektywnym sposobem na naukę tego sportu. Weźmy także pod uwagę fakt, że jeżdżąc na nartach mamy ze sobą kijki, które stanowią dla nas pewną asekurację. Zawsze możemy się nimi podeprzeć lub poratować się w momencie utraty równowagi. W przypadku zjeżdżania na desce- nie mamy niczego, jedyne, co możemy zrobić to balansować ciałem i starać się złapać równowagę samodzielnie. Dlatego też w jeździe na desce najtrudniej jest zaakceptować fakt, że niejako asortyment naszych ruchów mocno się ogranicza, tak naprawdę nie mamy nawet jak się przytrzymać, kiedy stracimy równowagę i to właśnie stanowi w snowboardzie największe wyzwanie.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że pierwsze wyjście na stok z nartami również nie jest proste. Narty są długie i również w sporym stopniu ograniczają naszą mobilność. Dlatego też pierwsze ćwiczenia zawsze najlepiej wykonywać na oślej łączce. Dodatkowo, sport ten nie jest polecany dla osób, które mają problemy z kolanami, gdyż zjazd na nartach bardzo je obciąża.

Jak widać, zarówno zjeżdżanie na desce jak i na nartach ma swoje plusy i minusy. Każdy ma natomiast jakieś swoje własne preferencje i może wybrać, jaki sport będzie najbardziej odpowiedni dla niego samego. Oczywiście, można spróbować jednego i drugiego, tym bardziej, jeśli nie jesteśmy nastawieni na żadną z tych dyscyplin i korzystamy z wypożyczalni sprzętu. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i dać sobie czas na to, aby opanować prawidłową postawę i ćwiczenia, które pozwolą nam na pełną kontrolę naszego zachowania na nartach czy też na snowboardzie.