narty austria

Wyjazd na narty może być doskonałym pomysłem na zimowe szaleństwa poza granicami naszego kraju. Trudno się dziwić, że wiele osób z Polski projektuje sobie na zimę takie właśnie scenariusze- zakwaterowanie w jednej z austriackich miejscowości oraz dojazd na miejsce swoim własnym samochodem wraz z całym sprzętem- deskami oraz nartami.

Jest to też rozwiązanie korzystne finansowo. Jazda na nartach w Austrii to możliwość zobaczenia śniegu, pięknych krajobrazów, szansa na naprawdę aktywny wypoczynek i na spróbowanie czegoś nowego. Obok możliwości uprawiania sportów zimowych, tego typu miejscowości często posiadają także baseny termalne- idealne do relaksu po całym dniu na śniegu. O czym warto wiedzieć już na etapie planowania wycieczki? Jakie kwestie mogą budzić nasze wątpliwości?

Czy konieczny jest kask? To często zadawane pytanie

Jadąc na narty w Austrii możemy się zastanawiać, czy w tym kraju jazda w kasku jest obowiązkowa, a więc, czy jeśli nie będziemy go mieli, to czy możemy otrzymać mandat? Okazuje się, że w Austrii nie ma prawnego obowiązku zakładania kasku podczas jazdy (więcej informacji: https://www.smr-law.at/pl/narty-w-austrii-czy-kaski-narciarskie-obowiazkowe/). Takie obostrzenie dotyczy jedynie dzieci, a więc osób niepełnoletnich. Tutaj rodzice muszą dopilnować, aby ich pociechy taki kask faktycznie posiadały. Przepisy to jedno i oczywiście- trzeba się wykazać ich znajomością. Inną kwestią jest natomiast to, że jazda w kasku jest znacznie bezpieczniejsza. Dobrze jest wiec go zakładać nawet wtedy, kiedy nie ma takiego prawnego obowiązku. Szczególne znaczenie ma to oczywiście w przypadku najmłodszych, ale i osób, które dopiero uczą się jeździć i które wyjątkowo są narażone na wszelkie, ewentualne kontuzje.

Czy można przewozić narty w samochodzie na terenie Austrii?

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie takiego sprzętu narciarskiego na dachu pojazdu, najlepiej w specjalnym, dedykowanym do tego pokrowcu. Jest to najbezpieczniejsza opcja ze względów bezpieczeństwa, ale także jeśli chodzi o naszą wygodę oraz o to, że w taki sposób sprzęt ten w najmniejszym stopniu się niszczy podczas transportu. Tak naprawdę jednak, nie ma w Austrii prawnego zakazu przewożenia nart wewnątrz kabiny pasażerskiej, pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio zamocowany tak, aby nie stanowił żadnego zagrożenia dla osób znajdujących się w samochodzie. Przede wszystkim, luźno ułożony sprzęt narciarski wewnątrz samochodu może stanowić ogromne zagrożenie dla pasażerów w momencie kolizji lub wypadku. Pamiętajmy, że takie sytuacje się zdarzają i w ułamku sekundy nasze życie może zostać zagrożone. W przypadku niektórych samochodów, producenci przewidzieli możliwość transportowania nart wewnątrz pojazdu, tym samym pozostawiając na narty specjalną półkę lub też pokrowiec, w którym taki sprzęt można odpowiednio ułożyć i zamocować. Jeśli nie chcemy więc na razie inwestować w bagażnik samochodowy montowany na dachu- powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób można transportować narty w kabinie pasażerskiej w przypadku naszego modelu samochodu.