Osoby aktywne fizycznie oraz uprawiające sport potrzebują odpowiednich składników odżywczych, dzięki którym zyskają więcej energii i będą mogły poprawiać swoje osiągi, a także rozwijać mięśnie. Dlatego też tak istotna jest dedykowana, odpowiednia dieta dla sportowców. Co powinno się w niej znaleźć, a z czego osoby aktywne powinny definitywnie zrezygnować? Sprawdźmy!

Najważniejsze składniki diety dla osób aktywnych fizycznie

Dieta dla sportowców powinna być bogata w cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Po to, aby osoby aktywne mogły dostarczać swojemu organizmowi odpowiednio dużo energii i by rozwój mięśni przebiegał w sposób prawidłowy. Co więcej, właściwa selekcja produktów spożywczych pozwoli na ochronę kości i stawów, a także zminimalizuje ryzyko urazów. Które ze składników w diecie dla osób aktywnych fizycznie są najbardziej istotne?

  • Węglowodany. Sportowcy potrzebują dużo energii, by móc poprawiać swoje osiągi i mieć siły do kolejnych treningów. A jej najlepszym źródłem są bez wątpienia węglowodany – u osób aktywnych stanowią one nawet 70% całkowitego zapotrzebowania na energię. Jeżeli więc chcesz mieć chęć do ćwiczeń, spożywaj produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, takie jak śliwki, pomarańcze czy jabłka.
  • Białko. Kolejnym ważnym składnikiem diety dla sportowca jest białko, stanowiące niezbędny składnik mięśni. Dzięki jego dostarczaniu będą one rozwijały się prawidłowo i szybko, co pozwoli Ci w krótkim czasie zauważyć efekty treningu. Dostarczysz je poprzez chude mięso, drób oraz produkty mleczne, takie jak mleko, jaja czy sery.
  • Tłuszcze. Stanowią one – obok węglowodanów – najważniejsze źródło energii, jednak muszą to być tłuszcze zdrowe (jedno- i wielonienasycone). Znajdują się one zwłaszcza w tłustych rybach, oliwie z oliwek, orzechach i awokado.
  • Witaminy i minerały. Każdy sportowiec powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w jego rozwoju odgrywają witaminy – zwłaszcza A, B, C i E. Łącząc je z wartościowymi minerałami, takimi jak potas, żelazo, wapń czy magnez, zyskasz więcej sił do ćwiczeń i będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień.

Chcąc dostarczać cenne witaminy i minerały, warto stosować odpowiednie, cieszące się dobrymi opiniami suplementy, które stanowią znakomite uzupełnienie diety dla osób aktywnych fizycznie.

Dieta dla sportowców: https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/

Czego omijać w diecie dla sportowców?

Dieta dla sportowców powinna być wolna przede wszystkim od produktów bogatych w niezdrowe tłuszcze, które znajdują się zwłaszcza w fast-foodach i produktach wielokrotnie przetworzonych. Niewskazane jest również spożywanie dań nadmiernie kalorycznych – liczbę kalorii warto dostosować do własnych potrzeb oraz rodzaju treningu i efektów, jakie chcesz osiągnąć. Odradzamy także alkohol, który nawet w niewielkich ilościach może zniweczyć Twoje starania i zmniejszyć efektywność treningów.

Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Ci trenować skuteczniej i poprawiać swoje osiągi. A przede wszystkim – zapewni Ci zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień.