Podobno mówi się o tym, że znacznie łatwiej jest zacząć biegać latem, kiedy faktycznie wychodzenie na treningi nie jest tak skomplikowane jak wychodzenie zimą. Tymczasem jednak często biegając latem, jesienią ulegamy zniechęceniu, a zimą całkiem zaprzestajemy treningów. Jeśli wiec rozpoczniemy naszą przygodę z bieganiem zimą- potem będzie nam już tylko łatwiej, co bardzo przemawia za takim właśnie rozwiązaniem.

To, co zawsze najbardziej motywuje do działania to monitorowanie swoich własnych postępów. Możemy systematycznie wydłużać sobie nasz dystans biegowy, aby trenować wytrzymałość oraz umiejętność utrzymywania stałego tempa biegu. Możemy też trenować szybkość – wówczas nie zwiększamy dystansu, ale z każdym kolejnym treningiem staramy się tę samą odległość pokonać jeszcze szybciej. Specyficzną formą treningu, który najmocniej poprawia wydolność naszego organizmu jest trening interwałowy.

 

Jak biegać interwały? Po prostu trzeba spróbować

 

Możemy skorzystać z gotowego planu na trening interwałowy, możemy też spróbować taki trening zaplanować samodzielnie. Powinniśmy wyznaczyć sobie dystans, a następnie będąc już w terenie mocno różnicować tempo. Oznacza to, że przez kilka minut biegniemy naszym stałym, średnim tempem, a następnie przez minutę lub dwie staramy się biec na maksimum naszych możliwości. Po tym wysiłku nie zatrzymujemy się na odpoczynek- naszym odpoczynkiem jest bieg w wolniejszym tempie. Z pewnością, na początku mocno odczujemy, że bieg interwałowy wymaga od nas ogromnego wysiłku. Jest to jednak najlepszy sposób, aby szybko poprawić swoje osiągi.

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj treningu przyjmiemy, zawsze powinniśmy mierzyć statystyki związane z biegiem. Przyda się nam do tego odpowiednia aplikacja- prosty trener biegania, który później wskaże nam, jakie było nasze tempo i jaki był dystans. Zapisywane w historii statystyki pozwolą nam analizować nasze postępy w czasie i dodadzą nam ogromnej motywacje na wszystkie treningi, jakie mamy zaplanowane w przyszłości. Zaczynając budowanie formy zimą, na wiosnę będziemy mogli pochwalić się naprawdę świetnymi statystykami.

https://ksstaszewscy.pl/jak-zaczac-biegac/